Pzt - Cmrt 08:00 - 20:00

Pazar - Kapalı

+905462764405

info@mdkclinic.com

VM Medical Park

Maltepe/İSTANBUL

Takip ET

Form Doldur

Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tiroid Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Tiroid kanseri, tiroid bezinde başlayan bir kanser türüdür ve hücreler kontrolden çıkmaya başladığında ortaya çıkmaktadır. Tiroid bezi metabolizmanızı, kalp atış hızınızı, kan basıncınızı ve vücut sıcaklığınızı düzenlemeye yardımcı olan hormonlar üretmektedir. Kanser türleri arasında en az rastlanan tiroid kanseri, aynı zamanda tedaviye en olumlu cevap gösteren kanser türüdür.

Tiroid bezi, boynun ön kısmında yer alan, tiroid kıkırdağının altında (Adam’ın elması) bulunur. Çoğu insanda tiroid görülemez veya hissedilemez. Kelebeğe benzer görünüme sahip bu bölüm, , sağ ve sol olmak üzere 2 lobdan oluşmaktadır. Tiroid bezinin 2 ana hücre tipi bulunmaktadır. Bunlar Foliküler hüclere ve C hücreleri olarak adlandırılır.

Foliküler hücreler, bir kişinin metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olan tiroid hormonları yapmak için kandaki iyot kullanır. Çok fazla tiroid hormonuna (hipertiroidizm) sahip olmak, hızlı veya düzensiz bir kalp atışı, uyku sorunu, sinirlilik, açlık, kilo kaybı ve çok sıcak olma hissine neden olabilir. Çok az hormona sahip olmak (hipotiroidizm) ise kişinin yavaşlamasına, yorgun hissetmesine ve kilo almasına neden olur.

Tiroid Kanseri Belirtileri

Tiroid kanseri, ilk etaplarda herhangi bir belirti göstermemektedir. Özellijle guatr nedeniyle takip edilen hastalarda tesadüf eseri ortaya çıkmaktadır. Tiroid bezi kanserine sahip olan bireylerde görülebilecek en yayagın semptomlar arasında:

⦁ Boyunda şişen bezler,
⦁ İyileşmeyen ses kısıklığı,
⦁ Geçmeyen boğaz ağrısı,
⦁ Yutmada zorluk,
⦁ Boynun ön kısmında yumru veya şişlik.

Tiroid Kanseri Türleri

Dört ana tip tiroid kanseri bulunmaktadır. Bunlar:

⦁ Papiller karsinom: En sık görülen tiptir. Yaklaşık olarak 10 tiroid kanseri vakasının 8’inde rastlanmaktadır. Hastalar genellikle 40 yaş altı olup özellikle kadınları etkilemektedir.
⦁ Foliküler karsinom: Bu tip tiroid kanseri, 10 vakadan 1’inde görülmektedir. Daha çok orta yaşlı kişileri etkileyen bu tür, erkeklerden çok kadınlarda görülmektedir.
⦁ Medüller tiroid karsinomu: Yaklaşık olarak 10 vakanın 1’inden daha az kişide görülmektedir.
⦁ Anaplastik tiroid karsinomu: En nadir ve en ciddi tip, 50 vakadan yaklaşık 1’ini oluşturur. Genellikle 60 yaşın üzerindeki insanları etkiler

Tiroid Kanseri Nedenleri

Tiroid kanseri, tiroid hücrelerinin içindeki DNA’da kontrolsüz bir şekilde büyümelerine ve bir yumru üretmelerine neden olan bir değişiklik olduğunda ortaya çıkmaktadır. Bu değişikliğe neyin sebep olduğu genellikle net değildir, ancak riski arttıracak bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar:

⦁ İltihaplı tiroid veya guatr hastalığı,
⦁ Ailede tiroid kanseri öyküsü,
⦁ Çocuklukta radyasyona maruz kalma,
⦁ Aşırı kilo,
⦁ Ailesel adenomatöz polipozis (FAP) adı verilen bir bağırsak durumu,
⦁ Vücudun çok fazla büyüme hormonu üretmesi durumu.

Tiroid Kanseri Tedavisi

Tiroid kanseri tedavisi, sahip olduğunuz tiroid kanseri türüne ve ne kadar yayıldığına göre değişiklik göstermektedir. Tiroid kanseri hastalarına uygulanan ana tedavi yöntemleri arasında:

⦁ Ameliyat: Tiroidin bir kısmını veya tamamını çıkarmak için uygulanır.
⦁ Radyoaktif iyot tedavisi: Kanınızdan geçen ve kanser hücrelerini öldüren radyoaktif bir madde verilir.
⦁ Radyoterapi: Kanserli hücreleri öldürmek için hücreleri belirli açılarla radyasyon ışınları gönderilerek yapılır.
⦁ Kemoterapi ve hedefe yönelik tedaviler: Kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan ilaçlardır.

No Comments

Leave a Reply

Hemen Ara
Whatsapp İletişim