Pzt - Cmrt 08:00 - 20:00

Pazar - Kapalı

+905462764405

info@mdkclinic.com

VM Medical Park

Maltepe/İSTANBUL

Takip ET

Safra Kesesi Taşı Nedir? Safra Kesesi Ameliyatı

Safra Kesesi Taşı Nedir? Safra Kesesi Ameliyatı

Safra kesesi taşları safra kesenizde oluşabilecek sertleşmiş sindirim sıvısı birikintileridir. Safra keseniz, karnınızın sağ tarafında, karaciğerinizin hemen altında küçük, armut biçimli bir organdır. Safra kesesi, safra adı verilen ve ince bağırsağınıza salınan bir sindirim sıvısı tutar.

Safra taşlarının boyutu kum tanesi kadar küçükten golf topu kadar büyük olabilir. Bazı insanlar sadece bir safra taşı geliştirirken, diğerleri aynı zamanda birçok safra taşı geliştirebilir. Safra taşı problemi yaşayan insanlar genellikle safra kesesi çıkarma ameliyatıyla sağlığına kavuşmaktadır. Tüm bunların yanında belirti ve semptomlara neden olmayan safra kesesi taşlarının herhangi bir operasyona ihtiyacı yoktur.

Safra Kesesi Taşı Nedenleri

Safra kesesi taşının kesin olarak bir nedeni bulunmamakla beraberinde doktorlar aşağıda belirtilen durumlarda safra taşının oluşabileceğini söylemektedir.

⦁ Bilirubin, vücudun normal işleyişi sırasında gerçekleşen kırmızı kan hücrelerinin parçalanması anında meydana gelen sarımsı renkteki maddeye verilen addır. Bazı durumlarda meydana gelen bozukluklar, safra kesesi taşı oluşumuna sebep olabilir.
⦁ Safra kesesinin tamamen veya sık sık boşalmaması durumunda safra sistemi konsantre hale gelebilir. Buda taş oluşumuna davetiye çıkartmaktadır.
⦁ Safranız karaciğeriniz tarafından atılan kolesterolü çözmek için yeterli kimyasal içerir ancak karaciğeriniz safranızdan çözülenden daha fazla kolesterol atarsa, fazla kolesterol kristallere ve nihayetinde taşlara dönüşebilir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Safra kesesi taşı genellikle hiç bir belirtiye neden olmayabilir. Bazı durumlarda hasta uzunca bir süre hiç bir şeyin farkına varmadan yaşamına devam edebilir. Öte yandan safra taşı kanalda kalır veya tıkanırsa bazı semptomlar ortaya çıkabilir. Safra taşı belirtileri arasında:

⦁ Karnın sağ üst kısmında ani ve hızla artan şiddetli ağrı,
⦁ Karnın merkezinde, göğüsün hemen altında ani ve hızlı yoğunlaşan ağrı,
⦁ Omuz aralarında sırt ağrısı,
⦁ Sağ omuz üstünde ağrı,
⦁ Mide bulantısı veya kusma istediği en yayagın belirtiler arasında gösterilmektedir. Safra taşı ağrıları genellikle bir kaç dakika sürebileceği gibi birkaç saatte devam edebilir.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı

Safra taşlarını teşhis etmek için kullanılan testler ve prosedürler genellikle: karın ultrasonu, endoskopik ultrason, kan testleri, hepatobiliyer iminodiasetik taraması, bilgisayaqr tomografisi, manyetik rezonans kolanjiyopankreatografisi veya endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografisi içerebilir. Safra taşı teşhisi konulan ve ameliyat yapılmasına karar verilen kişilerde uygulanana safra taşı ameliyatı:

Safra keseniz çıkarıldıktan sonra safra, safra kesenizde depolanmak yerine doğrudan karaciğerinizden ince bağırsağınıza akar. Yaşamsal faaliyetlerinizi devam ettirebilmek için safra kesesine sahip olmanıza gerek yoktur ve safra kesesinin çıkartılması yiyecekleri sindirmenizi etkilememektedir.

No Comments

Leave a Reply

Hemen Ara
Whatsapp İletişim