HEMOROİDE UYGULANABİLECEK CERRAHİ MÜDAHALELER NELERDİR?

En son güncellendiği tarih: Oca 3

Skleroterapi, iğneyle sorunlu bölgeye bazı ilaçlar enjekte edilerek oluşan meme ve sarkmalar yok edilmeye çalışılır. Narkozsuz uygulanan bu yöntem ağrısız ve kısa zamanda uygulanabilir özelliğe sahiptir.


Bant ligasyon, boğma tedavisi olarak da bilinir. Hemoroid memesinin etrafına bir lastik takılarak memenin vücuttan çürüyerek ayrılmasına zemin hazırlanır.


Klasik cerrahi yöntemle hemoroid operasyonu, genel ya da bölgesel anestezi altında yapılır. Diğer yöntemlere göre sonrasında gelişen bazı olumsuz etkileri sebebiyle eskisi kadar tercih edilmemektedir. Kesilerek alınan hemoroidlerin verdiği rahatsızlık sebebiyle hastanın toparlanma süresi daha uzun olabilmektedir.


Lazer tedavisi klasik yöntemden farklı olarak lazer tedavisinin süresi 5-15 dakikadır. Ameliyat sonrası ağrı en az olan yöntemlerden biridir. İşe dönme süresi daha kısadır. Üçüncü dereceye kadar olan hemoroidlere uygulanır.


Radyo Frekans son yıllarda geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. Klasik yöntemlerin yanında hemoroid tedavisi için uygulanabilmektedir. Cihazın uygulama yapılan ucunda küçük iğneler bulunmaktadır. Bu iğneler vasıtasıyla cihaz radyo frekans enerjisini derinin alt kısmına iletir. Enerji dokunun ısınmasına ve hasarlı bölgenin devre dışı bırakılmasına yardım eder. Bu sayede kanama ve ağrılı dışkılama iyileşme sonrasında yok edilir.

Son zamanlarda ameliyatsız yöntemlerle hemoroid tedavisine önem verilmektedir. Klasik ameliyatla kesilen kasların sebebiyle daha sonra gaz kaçırma ve dışkı tutamama problemleri yaşanabilmektedir. Ameliyatsız yöntemlerle bu sorunlar minimalize edilerek tedavi olunma ihtimali yüksektir.


23 görüntüleme

© 2020 Mehmetdurmuskurt.com |  Tüm Hakları Saklıdır.  

Onlinetasarlat.com tarafından hazırlanmıştır.