Pzt - Cmrt 08:00 - 20:00

Pazar - Kapalı

+905462764405

info@mdkclinic.com

VM Medical Park

Maltepe/İSTANBUL

Takip ET

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide kanseri, midenin astarında malign (kanser) hücrelerinin oluştuğu bir hastalıktır. Bu hücreler zamanla tümöre dönüşebileceği gibi mide kanseri genellikle uzunca yıllar boyunca yavaş yavaş büyümektedir. Midenin duvarı 5 kat dokudan oluşmaktadır. En iç tabakadan en dış tabakaya, mide duvarının tabakaları: mukoza , submukoza , kas, followrosa (bağ dokusu) ve serosa . Mide kanseri mukozada başlar ve büyüdükçe dış tabakalara yayılır.

Mide Kanseri Nedenleri

Birçok kanser türünde olduğu gibi mide kanserininde kesin bir nedeni bulunmamakatadır Tüm bunların yanında yapılan araştırmalar mide kanseri riskini arttıran bazı durumlar olduğunu söylemektedir. Özellikle midenin helicobacter pylori enfeksiyonu, kronik gastrit, pernisiyöz anemi, bağırsak metaplazisi, gastrik polipler, epstein-barr virüsü ve ailesel sendromlar risk durumunu arttırmaktadır. Mide kanseri riskini arttıran durumlar arasında:

⦁ Sigara içmek
⦁ Aşırı kilo,
⦁ Füme, salamura veya tuzlu yiyecek tüketimi,
⦁ Ülser için mide ameliyatı,
⦁ A tipi kan,
⦁ Asbest maruziyeti,
⦁ Kömür, metal, kereste veya kauçuk endüstrisinde çalışmak gibi durumlar gösterilmektedir.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri ilk etapta kendini göstermesede ilerleyen süre zarfında çeşitli semptomlarla ortaya çıkabilmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi son derece yavaş ve sinsice ilerleyen bu hastalık, ilk evrelerde hiç bir problem çıkartmadan ilerleyebilir ancak farkedilmesi durumunda derhal tedavi altına alınmalıdır. Mide kanseri olan kişilerde en sık rastlanan semptomlar arasında:

⦁ Hazımsızlık,
⦁ Mide ağrısı,
⦁ Hafif bulantı,
⦁ İştah kaybı,
⦁ Göğüste ağrılı yanma hiss.

Mide kanseririn daha ileri aşamalarında meydana gelen semptomlar arasında:

⦁ Karın ağırsı,
⦁ Dışkıda kan,
⦁ Kusma,
⦁ Sebepsiz kilo kaybı,
⦁ Yutmada sorun,
⦁ Sarımsız göz ve cilt,
⦁ Midede şişkinlik,
⦁ Kabızlık veya ishal,
⦁ Halsizlik veya yorgun hissetme,
⦁ Göğüste ağrılı yanma hissi.

Mide Kanseri Teşhis

Mide kanseri olup olmadığınızı öğrenmek için ilk etapta fiziksel bir muayene uygulanmaktadır. Aynı zamanda ailenizde geçmiş dönemlerde mide kanseri veya bu hastalığa yakalanmış üyelerin olup olmadığı da son derece önemlidir. Kanser teşhisi sırasında yapılacak olan işlemler:

⦁ Kan testi: Vücudunuzda kanser belirtileri aramak için,
⦁ Endoskopi: Midenize detaylıca bakabilmek için boğazınızdan kamerayla girmek,
⦁ GL testi: Hastaya baryum adı verilen bir madde ile kireçli bir sıvı içirilir, sıvı mideyi kaplar ve X-ışınlarıyla görüntülenme sağnır,
⦁ CT taraması: Bu işlem vücudun her bölgesinin resmini çekebilen güçlü bir roöntgen taramasıdır.
⦁ Biyopsi: Kanser hücrelerini mikraoskop altında incelemek için belirlenen bölgeden bir parça doku örneği alınır.

Mide Kanseri Tedavisi

Radyasyon tedavisi
Radyasyon tedavisi , kanser hücrelerini öldürmek veya büyümelerini önlemek için yüksek enerjili x-ışınları veya diğer radyasyon türlerini kullanan bir kanser tedavisidir . Dış radyasyon terapisi , vücudun dışındaki kanserli vücut bölgesine radyasyon göndermek için kullanır.

Endoskopik mukozal rezeksiyon
Endoskopik mukozal rezeksiyon , erken evre kanseri ve prekanseröz büyümeleri sindirim sisteminin astarından cerrahi olmadan çıkarmak için bir endoskop kullanan bir prosedürdür .

Kemoterapi
Kemoterapi , hücreleri öldürerek veya bölünmelerini durdurarak kanser hücrelerinin büyümesini durdurmak için ilaçlar kullanan bir kanser tedavisidir . Kemoterapi ağızdan alındığında veya bir damar veya kas içine enjekte edildiğinde , ilaçlar kan dolaşımına girer ve vücuttaki kanser hücrelerine ulaşabilir

Ameliyat
⦁ Subtotal gastrektomi : Kanserli mide, yakındaki lenf düğümlerinin ve tümörün yakınındaki diğer doku ve organların parçalarının çıkarılması işlemidir.

⦁ Total gastrektomi: Tüm midenin, yakındaki lenf düğümlerinin ve yemek borusunun , ince bağırsağın ve tümörün yakınındaki diğer dokuların çıkarılması. Dalak çıkartılarak yemek borusu ince bağırsağa bağlanır, böylece hasta yemeye ve yutmaya devam edebilir.

⦁ Endoluminal stent yerleştirme: Bir geçidi ( arterler veya özofagus gibi) açık tutmak için bir stent (ince, genişletilebilir bir tüp) takma prosedürüdür.

⦁ Endoluminal lazer tedavisi : Vücuda lazer takılı bir endoskopun (ince, ışıklı bir tüp) yerleştirildiği prosedür. Lazer, bıçak olarak kullanılabilen yoğun bir ışık demetidir.

⦁ Gastrojejunostomi : Midenin ince bağırsağa açılmasını engelleyen kanserli kısmını çıkarmak için yapılan cerrahi işlemdir.

Tags:
No Comments

Leave a Reply

Hemen Ara
Whatsapp İletişim