Pzt - Cmrt 08:00 - 20:00

Pazar - Kapalı

+905462764405

info@mdkclinic.com

VM Medical Park

Maltepe/İSTANBUL

Takip ET

Mide Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide Fıtığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide fıtığı, diyaframın zayıflamasıyla ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Diyaframın, mideye bağlanmadan önce yemek borusundan geçtiği küçük bir açıklık vardır. Bu açıklığa hiatus denilmektedir. Mide fıtığında mide bu açıklıktan göğüse doğru ilermektedir. İlk etapta herhangi bir soun yaratmayan bu durum, ilerlemesi veya büyümesi durumunda ciddi komplikasyonlar gösterebilir.

Mide Fıtığı Nedenleri

Mide fıtığı genellikle zayıf kas dokusunun mide diyaframında şişmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Öte yandan bu hastalığın nedenleri arasında:

⦁ Aşırı kilo,
⦁ 50 yaş ve üzeri kişiler,
⦁ Diyaframdaki yaşa bağlı değişiklikler,
⦁ Yaralanma, travma veya ameliyat olma durumları,
⦁ Öksürme, kusma, bağırsak hareketleri sırasında derilmei ağır nesneleri kaldırma gibi işlemler mide fıtığına sebep olabilir.

Mide Fıtığı Belirtileri

Haital fıtık olarakda adlandırılan mide fıtığı, çoğu zaman hiç bir belirti göstermemektedir. Tüm bunların yanında mide fıtığı belirtileri arasında:

⦁ Göğüste ağrılı yanma hissi,
⦁ Mide asidinin yemek borusuna geri akışı,
⦁ Yutmada zorlanma,
⦁ Göğüs veya karın ağrısı,
⦁ Nefes darlığı,
⦁ Gastrointestinal kanamayı gösterebilecek kanlı kusma veya siyah dışkı çıkartma.

Mide Fıtığı Teşhisi

Yukarıda belirtmekte olduğumuz semptomlara bağlı olarak hastaye giden bireylere, bu belirtilerin altında yatan sebebin öğrenilmesi için bir takım test ve tarama işlemleri uygulanmaktadır. Mide fıtığı teşhisi için:

⦁ X-ışınları, sindirim sisteminizin iç astarını kaplayan ve dolduran kireçli bir sıvı ile doldurulur. Bu işlem doktorunuzun yemek borusu, mide ve üst bağırsaklarınızın siluetini görmesini sağlar.
⦁ Doktorunuz yemek borusu ve midenizin içini incelemek ve iltihabı kontrol etmek için boğazınıza bir ışık ve kamera (endoskop) ile donatılmış ince, esnek bir tüp yerleştirir.
⦁ Yutkunma sırasında yemek borunuzdaki ritmik kas kasılmalarını ölçmek için özofagus manometresi uygulanır.

Mide Fıtığı Tedavisi

Hafif mide fıtığı olan kişiler kolayca tedavi edilerek hızlı bir şekilde iyileşebilir ancak ileri düzeyde haital fıtığa sahip bireylerin yapılan test ve taramalar sonucunda derhal tedavi altına alınması gerekmektedir. Mide fıtığı tedavi yöntemleri arasında:

İlaç kullanımı: Mide ekşimesi ve asit reflüsü gibi durumları ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavidir.

Ameliyat: İlaç tedavisinin işe yaramaması durumunda şiddetli ağrı ve iltihaplanma yaşayan kişiler için kullanılan bir yöntemdir.

No Comments

Leave a Reply

Hemen Ara
Whatsapp İletişim