Pzt - Cmrt 08:00 - 20:00

Pazar - Kapalı

+905462764405

info@mdkclinic.com

VM Medical Park

Maltepe/İSTANBUL

Takip ET

Meme Hastalıkları ve Meme Kanseri

Meme Hastalıkları ve Meme Kanseri

Meme bozuklukları kansersiz (iyi huylu) veya kanserli (kötü huylu) olabilir. Genellikle çoğu kadında görülen meme hastalıkları kansersizdir ve hayatı tehdit etmez. Beraberinde birçok kez tedavide gerektirmezler. Buna karşılık olarak meme kanseri, kadınlarda en sık rastlanan kanserler arasında yer almaktadır. Hücrelerin kontrolsüz çoğalması, yayılması ve büyümesiyle başlayan meme kanseri, ilerleyen süre zarfında meem bölmesini sarabileceği gibi diğer hayati organlara sıçrama yapabilir.

Yapılan araştırmalar dünya üzerinde ki her 8 kadından 1’inde meme kanseri vakasının oluşabileceğini göstermektedir. Diğer bir araştırma ise meme kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını söylemektedir. Her geçen gün gelişen yeni teknolojili cihazlar sayesinde meme kanserinden kurtulma olasılığı %96’dır. Bu nedenle meme kanseri olduğunu düşünen her kadının veya meme kanseri riskine karşı önlem almak isteyen her kadının gerekli tarama tetkiklerini yaptırması son derece önemlidir.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri çeşitli semptomlarla kendini göstersede her semptom meme kanseri anlamına gelememektedir. Yapılan araştırmalar memede meydana gelen değişikliklerin çoğunun meme kanseri olmadığını göstermektedir. Bu durumdan emin olmak için doktor kontrolüne gitmeniz son derece önemlidir. Meme kanseri olan kişilerde en sık rastlanan semptomlar arasında:

⦁ Bir veye iki göğüsün boyutunda veya şeklinde değişiklik,
⦁ Meme ucundan kan akıntısı,
⦁ Koltuk altlarından şişkinlik veya sertlik,
⦁ Göğüs derisinde çukurlaşma,
⦁ Meme ucunda ve çevresinde deri dökülmeleri,
⦁ Meme ucunun içe batık olması gibi değişiklikler.

Unutmayın, meme ağrısı genellikle meme kanseri belirtisi değildir. Meme kanserine karşı önlem almak için gerekli tetkit ve taramaları yaptımayu ihmal etmeyin.

Meme Kanseri Nedenleri

Birçok kanser türünde olduğu gibi meme kanserininide kesin bir neden yoktur. Bununla birlikte meme kanseri riskini arttırdığı bilinen bazı faktörler vardır. Bunlar:

⦁ Yaşlandıkça meme kanseri riski artar,
⦁ Ailede meme kanseri öyküsü,
⦁ İyi huylu meme yumruları,
⦁ Uzun boylu olmak,
⦁ Aşırı kilolu olmak,
⦁ Obez olmak,
⦁ Alkol tüketmek

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri tedavisi öncesinde hastalığın kesin olarak teşhis edilmesi gerekmektedir. Meme kanseri teşhis işlemleri testler, meme taraması (mamografi) veya biyopsi işlemleri ile memeden doku örneği almayı gerektirebilir. Yapılan işlemler sonrasında meme kanseri teşhisi konulan kişinin evreleme aşamasına göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Eğer ki hasta birinci evrede bir meme kanseriyse, vücudun diğer bölgelerine yayılmasını engellemek için tedavi uygulanmaktadır. Meme kanserinde uygulanan tedavi yöntemleri arasında:

⦁ Ameliyat
⦁ Kemoterapi
⦁ Radyoterapi

Kadınların küçük bir kısmında, meme kanseri vücudun diğer bölgelerine (metastatik meme kanseri) yayıldıktan sonra keşfedilebilir. İlerlemiş veya metastatik kanser olarak da adlandırılan ikincil kanserlerde tedavinin amacı semptomları hafifletmektir.

Tags:
No Comments

Leave a Reply

Hemen Ara
Whatsapp İletişim