Pzt - Cmrt 08:00 - 20:00

Pazar - Kapalı

+905462764405

info@mdkclinic.com

VM Medical Park

Maltepe/İSTANBUL

Takip ET

Kasık (Göbek) Fıtığı Nedir?

Kasık (Göbek) Fıtığı Nedir?

Fıtık, bir organın bir kısmının anormal bir açıklıktan veya anormal bir şekilde dışarı çıkması durumunu kapsamaktadır. Kasık fıtığı, bağırsağın bir kısmının kasık kanalındaki karın duvarının zayıf bir noktasında meydana gelen şişiklik sonucu ortaya çıkmaktadır. Kasık kanalı, kasık yakınında ki karın duvarından geçen bir geçit görevi görmektedir. Kadınlara göre erkeklerlerde 10 kat daha yaygın olarak görülen bu hastalık, yaklaşık 4 erkekten 1’inin hayatı boyunca kasık fıtığı geçirmesiyle sonuçlanmaktadır. Kasık fıtığı dolayı inguinal herni vedoğrudan inguinal herni olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Dolaylı inguinal herni

Dolaylı inguinal herni genellikle doğum sırasında kapanan inguinal (kasık) kanalın iç açıklığının açık kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu durum bağırsağın bir kısmının inguinal kanaldan geçmesine izin verir. Bu tür fıtıklar genellikle yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkarken aynı zamanda yaşlılığa kadar kendini belli etmeye bilir. Dolayı kasık fıtığı normal doğumların %1’i ile %5’ini ve prematüre bebeklerin %10’unu etkilemektedir.

Doğrudan inguinal herni

Doğrudan inguinal herni, bağırsağın bir kısmının inguinal (kasık) kanal duvarı boyunca karın kaslarındaki zayıflıktan çıkması durumunda ortaya çıkmaktadır. Genellikle yetişkinlerde yaygın olarak görülen bu durum, çocuklarda nadiren görülmektedir. Öte yandan femoral fıtık olarak adlandırılan bir fıtık türü, kasık fıtığıyla benzer özelliklere sahiptir. Kadınlarda ve erkeklerde oldukça yaygın görülen bu fıtık türü, hesığın hemen altında görünen ve uyluğun üst kısmına kadar uzanan bir yumruya sebep olabilir.

Kasık (Göbek) Fıtığı Belirtileri

İlk etapta herhangi bir semptom göstermeyen kasık veya göbek fıtığı, ilerleyen süre zarfında kasıkta meydana gelen ağırlık, ve basınç hissiyle ortaya çıkmaktadır. Semptomların uzun süre devam etmesi durumunda öksürme, ağır kaldırma veya zorlanma gibi durumlarla karında basınç hissine sebep olmaktadır.

Kasık fıtığının büyümesi sonucunda karın kısmındaki cildin altında anormal şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Bu şişkinlik giderek ağrı hissi ve rahatsız edici bir görüntüye sebep olabilir. Fıtığın boyutu arttıkça, fıtıklaşan bağırsağın bir kısmı sıkışabilir ve karına geri kayabilir. Bu durumun yaşanması sonucunda bağırsakta bükülme veya ölüm riski meydana gelebilir. Bunun temel sebebi kan akışının kesilmesidir. Şiddetli ağrı ile ortaya çıkan ilerlemiş fıtıklar acil olarak tedavi edilmelidir.

Kasık Fıtığı Teşhisi

Kasık fıtığının teşhis edilebilmesi için ilk olarak kasık bölgesinde yumru olup olmadığı incelenmektedir. Eğer ki gözle görülebilen bir yumru varsa, fiziksel muayene ile kitlenin acıya sebep olup olmadığı öğrenilmektedir. Bçlgenin incelenmesinin ardından kasık fıtığı teşhisi konulabilmektedir. Öte yandan fıtığın kesin olarak teşhis edilmesi için ultrason veya bilgisayar tomografisi (BT) taraması gerekmektedir. Teşhis aşamasında uygulanan prosedürler, ağrısız ses dalgaları veya X-ışınları sayesinde kitlenin ne düzeyde olduğunu göstermektedir.

Kasık Fıtığı Tedavisi

Kaık fıtığının tedavi şekli, fıtığın büyüklüğüne ve ilerleyişine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ciddi semptomlara neden olabilecek veya ilerleyerek büyüyen fıtıklar cerrahi operasyon gerektirebilmektedir. Kasık fıtığı için uygulanan ameliyatlar açık cerrahi ve laparoskopik cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Açık cerrahi
Çoğu kasık fıtığı açık cerrahi operasyonu ile genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat kasıkta yapılan bir kesi sonrasında fıtık dokusunun tekrar yerine itilmesini ve açıklığın dikişlerle kapatılmasını içermektedir.

Laparoskopik cerrahi
Laparoskopik cerrahi ameliyatında karın duvarında üç küçük kesi açılmaktadır ve daha sonra karının zararsız bir gazla şişirilmesi sağlanmaktadır. Sonrasında insizyonlara laparoskop yerleştirilir. Laparoskop, küçük bir vide kamera ve cerrahi aletler içeren tüp benzeri bir alettir. İşlemler monitörden görüntülenirken fıtıklaşan bağırsak tekrar yerine itilir ve açıklık cerrahi zımba ile kapatılır.

No Comments

Leave a Reply

Hemen Ara
Whatsapp İletişim