Op. Dr. Mehmet Durmuş Kurt

Hemoroidal Hastalık

Hemoroidal Hastalık Genel Bilgi

Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroidler (ya da hemoroidal yastıkçıklar) bir hastalık olmayıp vücudumuzda bulunan ve gaz-gaita tutulması, büyük abdest sızıntısının önlenmesi gibi önemli fonksiyonları olan içerisinde damarsal ağlar barındıran normal anatomik yapılardır. Hayat konforu üzerine direk etkili bu görevleri nedeniyle tedavisi hassasiyetle ele alınmalı hele hele ameliyatla bu yapıların çıkarılması yönünde karar verirken çok daha dikkatli olunmalıdır.

Bazen bu anatomik yapıdan kaynaklanan ıkınma ile dışarı çıkma-sarkma, damarlarda oluşan tahribat ve yırtılmaya bağlı olarak kanama gibi şikayetler oluşabilmekte ve mevcut durum hemoroid değil “Hemoroidal Hastalık” olarak isimlendirilmektedir.

Hemoroidler anüste bulundukları yerlere göre iç ve dış olarak ikiye ayrılırlar. Anüs dışında bulunan hemoroidal yastıkçıklardan kaynaklanan hemoroidal hastalıkta en belirgin şikayet hastanın eline gelen, oturmakta-haraket etmekte güçlük çekmesine neden olan ağrılı şişliklerdir. Bu durum sıklıkla hemoroidal pakenin içerisindeki kanın pıhtılaşması nedeniyle oluşur ve “Tromboze hemoroidal hastalık” olarak isimlendirilir. İç hemoroidal hastalık da ise makatın iç bölümünde bulunan hemoroidal yastıkçıklardan kaynaklanır. Hastalarda en sık dışkılama sırasında ortaya çıkan ağrısız, parlak kırmızı renkli taze kanama,  makatta “meme oluşumu” olarak ifade edilen, hastanın kendisinin tuvalet esnasında iterek içeriye soktuğu çıkıntıların oluşumu şikayetleri görülür. Bu aşamada gerekli önlemler alınmaz ise hastalığın ilerleyen dönemlerinde makattan sarkan pake hasta tarafından içeri itilemez ve buna bağlı olarak büyük abdest sızıntısı – makatta kaşıntı – hijyen sorunları da şikayetlere eklenir.

Tedavi hastalığın evresine göre gerçekleştirilir. Diyet uygulamaları, kabızlığı engelleyen yaklaşımlar ve ilaçla tedavi, ilk evrelerde tamamen hastalığı ortadan kaldırabilme özelliğine sahiptir. İleri evrelerde ve hatta gereklilik halinde yapılacak bir ameliyattan sonrada bu uygulamalara mutlaka devam edilmelidir.

Anal bölgenin son derece hassas ve ağrıya duyarlı bir bölge olması nedeniyle hemoroidal hastalığın tedavisi, son derece dikkatle ele alınmalıdır. Ameliyatla gerçekleştirilebilecek yanlış bir uygulamanın, ardından başkaca ameliyatların uygulanmasını gerektirecek ve kişinin ömür boyu müzdarip olmasına sebep olabilecek bir dizi soruna neden olabileceği unutulmamalıdır.

 

Hemoroidal Hastalık Nedir?

Öncelikle “hemoroidler” tüm insanlarda bulunan, kan damarlarından oluşan, doğal bir yapının adıdır yani bir hastalık değildir. Hemoroidler makat bölgesinde bulunurlar ve anal kanalın tam kapanmasını sağlayan, istemsiz ve gaz ve dışkı çıkışını engelleyen bir nevi sübap görevi gören mekanizmanın önemli bir parçasıdır.

Bu yapıların kronik kabızlık, aşırı ıkınarak dışkılama ve gebelik gibi nedenler ile bozulması durumunda hemoroidlerden kaynaklanan kanama-sarkma gibi şikayetler ortaya çıkar. Bu durum hemoroidal hastalık olarak isimlendirilir.

 

Hemoroidal Hastalık Belirtileri Nelerdir?

Hemoroidal hastalığın en önemli belirtisi kanamadır. Bu kanama genellikle büyük abdest sonrasında ortaya çıkan damlama şeklinde olur.

Hastaların bir diğer önemli şikayeti makatta ele gelen, meme adı verilen yumrulardır. Bu durum normalde anal kanalın içerisinde bulunup ancak dışkılama sırasında bir miktar dışarıya çıkıp sonrasında tekrar anal kanala dönmesi beklenen hemoroid pakelerinin sarkması nedeniyle olur.

 

Hemoroidal Hastalık Tanısı Nasıl Konulur?

Hemoroidal hastalıkta tanı bu konuda uzmanlaşmış Genel Cerrahi uzmanlarınca konur. Hastanın şikayetlerinin dinlenmesi sonrasında özellikle ıkındırılarak yapılan muayene ile hem hastalığın tanısı konur hem de sonrasında tedavi şeklini de belirleyecek olan evresi de belirlenmiş olur.

Tanı aşamasında vurgulanması gereken en önemli noktalardan biri de endoskopik muayenedir. Zira rektal kanama her zaman hemoroidlerden kaynaklanmaz bazen kalın bağırsak ve rektum (kalın bağırsağın son bölümü) kanserlerinin belirtisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Dolayısıyla bir hastaya hemoroidal hastalık nedeniyle tedavi planlaması yapılırken en azından kalın bağırsağın son bölümünün gözle değerlendirilmesi anlamına gelen sigmoidoskopik inceleme mutlaka yapılmalıdır.

 

Hemoroidal Hastalık Tedavisi Nasıl Olur?

Öncelikle şunu vurgulamaka gerekir ki anal bölge hastalıklarının tümünde tedavi şekli ne olursa olsun hastaya beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri mutlaka detaylı bir şekilde anlatılmalıdır. Burada kastedilen kabızlığı engellemek için yapılacak olan diyet düzenlemeleri (posalı gıda ile beslenme, su tüketiminin artırılması ve egzersiz) ve tuvalet alışkanlıklarının düzeltilmesi (aşırı ıkınmanın engellenmesi, tuvalette uzun süre kalma vs) dir.

Bunun dışında hemoroidal hastalıkda tedavi, medikal (ilaçlarla) ve cerrahi olarak ikiye ayrılır. Öncelik hemen her zaman medikal tedavi olmalıdır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde eğer yaşam tarzı değişiklikleri ve medikal tedaviye cevap alınamadıysa cerrahi tedavi uygulanabilir.

 


Sizlerden gelen sıkça sorular

 

Hemoroid Nedir?

Hemoroidler her insanda bulunan, kan damarı yapılarından oluşan görevi makatın tam kapanmasını sağlamak olan anal bölgede yerleşik doğal yastıkçıklardır.

 

Dış Hemoroid Nedir?

Makatın hemen dışında yerleşik, içerisine pıhtılı kan bulunması durumunda dışarıdan çıplak göz ile de görülebilecek yapılardır. Hastalığı durumunda iç hemoroidlerden farklı olarak ağrı şikayeti biraz daha belirgin hale gelmektedir.

 

4. Evre Hemoroid Nedir?

Hemoroidal hastalık kendi içerisinde 4 evrede incelenir. 4. Evre hastalık dendiğinde normalde anal kanalın içerisinde bulunması gereken hemoroidal yapılar tamamen dışarı çıkmış ve içeri giremeyecek boyuta (ödem vs nedenler ile) ulaşmış demektir.

 

Tromboze Hemoroid Nedir?

Damarsal yapılardan oluşan hemoroidlerin içerisindeki kan dolaşımının durması nedeniyle pıhtı oluşması durumudur.

 

Dış Basur Memesi Nasıl İner?

Gerek dış gerekse iç basur memesi yapılacak tedavi uygulamalarının yanı sıra sıcak su uygulamaları ile ciddi bir şekilde küçülür. Burada kastedilen sıcak suya oturmaktan ziyade duş başlığı makata yapılacak olan (water jet) sıcak su uygulamalarıdır.

 

Basur Memesi Küçülür Mü?

Elbette.Dikkatle düzenlenen tedavi ve hasta uyumu ile birlikte şikayetler geriler.

 

Basura Ne İyi Gelir?

Doğru bilinen yanlışların, halk arasında kulaktan dolma bilgilerin en fazla olduğu hastalık gruplarından biri hemoroidal hastalıktır. Bu nedenle basura bu konuda uzmanlaşmış bir hekimin vereceği tedavi iyi gelir.

 

Basur İçin En Etkili İlaç Nedir?

Böyle bir tek ilaç yoktur. Bu durum basurun o esnada hangi evrede olduğu, hastanın yaşam tarzı vs gibi bir çok değişkene bağlıdır.

 

Basura Zeytinyağı İyi Gelir Mi?

Basurun tedavisinde temel odaklanılması gereken konulardan biri de kabızlığın engellenmesidir. Zeytin yağı ve akdeniz tipi beslenmenin bu konudaki olumlu etkisi kesindir.

 

Aloe Vera Hemoroid Tedavisi İçin Kullanılır Mı?

Aloe Vera kullanılarak yapılan çalışmalar olmuştur. Ancak bu konuda etkisi kesin değildir.

 

Basur İçin At Kestanesi Kullanılır Mı?

At kestanesi ekstresi bir takım ilaçların içeriğinde de bulunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki tıbbi olarak hazırlanmış bir ilaç ile aktarlardan alınacak bir ürün karşılaştırılamaz. En başta ifade ettiğimiz gibi mutlaka konusunda uzman bi hekimin görüşü alınmalıdır.

 

Basur Memesi İçeri Sokulur Mu?

Evet sokulur. Bu işlem dışarıda durması halinde ödemlenerek iyice şişecek ve içeriye girmesi güçleşecek bir hemoroid pakesinin normal pozisyonuna gönderilemsi anlamına gelir. 3 evre hastalıkta dışarı sarkan bu memeleri hasta eliyle kendisi içeriye itebilir.

 

Basur Patlatılır Mı?

Burada basurun patlaması ile kastedilen basurun içerisinde olan kan damarlarının çatlaması ve kanama olma durumu ise evet patlayabilir. Ancak bu işlem cerrahi tedavi uygulamaları arasında yoktur, yani patlatılmaz.

 

Basur Patlarsa Ne Olur?

Kanama meydana gelir. Bu kanama hastanın durumuna göre kendi kendini sınırlandırabilir bazen de müdahale edilmesi gereken acil bir duruma sebebiyet verebilir.

Want to consult about health? contact us

We have specialist docter team is feugiat lectus lacus. 

Get in Touch

They are Donec mollis dictum sagittis. In tincidunt egestas tellus quis ultrices. Nunc id rhoncus tortor, at feugiat mi. 

İletişim

Emergency Contact

Icon20

Hospital Location

Icon21

Phone Contact