Pzt - Cmrt 08:00 - 20:00

Pazar - Kapalı

+905462764405

info@mdkclinic.com

VM Medical Park

Maltepe/İSTANBUL

Takip ET

Hemoroid Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hemoroid Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hemoroidler, rektum ve anüsün alt kısmını kaplayan mukoza zarının hemen altında bulunan yastık benzeri kümelerden oluşmaktadır. Hemoroid hastalığı, bu kümelerin anüs çevresinde veya alt rektumunda bulunan damarların şişmesi durumudur. Dahili veya harici olarak gelişebilen bu hastalık, İç ve dış hemoroid olarak ortaya çıkmaktadır. İç hemoroid, anüs ve rektumda gelişmektedir. Dış hemoroid ise anüsün dış bölgesinde gelişmektedir. Halk arasında basur olarak da adlandırılan bu hastalık ağrı, şiddetli kaşıntı ve oturma zorluğu gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.

Hemoroid Belirtileri

Halk arasında basur olarak da bilinen hemoroid hastalığı, bazı semptomlarla kendini göstermektedir. Hemoroid hastalığının en belirgin özellikleri arasında:

⦁ Anüs çevresinde aşırı kaşıntı,
⦁ Anüs çevresinde tahriş,
⦁ Anüs çevresinde ağrı,
⦁ Anüs yakınında yumru veya şişkinlik,
⦁ Dışkı tutamama,
⦁ Ağrılı bağırsak hareketleri,
⦁ Dışkılama işlemi sonrasında anüs çevresinde kanama.

Yukarıda belirtilen semptomlar, hemoroid hastalığına sahip olan bireylerde en sık rastlanan belirtiler arasında yer almaktadır. Son derece ağrılı ve rahatsız edici olan bu hastalık, tedavi edilmemesi durumunda farklı hastalıkların oluşumuna sebep olabilir.

Hemoroid Nedenleri

Hemoroid üzerinde yapılan araştırmalar, bu hastalığın gelişmesine neden olan şeyin kesin olmamakla beraberinde olası faktörlerini şu şekilde belirtmektedir.

⦁ Bağırsak hareketlerinde meydana gelen bozukluklar,
⦁ Kronik kabızlıktan kaynaklı komplikasyonlar,
⦁ Tuvalette uzun süre oturmak,
⦁ Ailede hemoroid öyküsü,
⦁ Kanser vb. gibi tıbbi tedavilerin yan etkisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Hemoroid Teşhisi

Hemoroid hastalığının teşhis edilebilmesi için anüsün muayene edilmesi gerekmektedir. Teşhisin doğrulanması için anüs içindeki anormallikler kontrol edilir ve gerekli işlemler uygulanır. Bu kontrolleri dijital rektal muayene olarak adlandırılmaktadır. Bu muayene sırasında rektumunuza eldivele ve yağlanmış bir aparatla bakılır. Anormal bir durum olması durumunda sigmoidoskopi adı verilen test yapılabilir. Bu uygulama küçük bir kamera yardımıyla rektuma bakılmasını içermektedir.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroidler genellikle genetik olarak ebeveylerden çocuklara geçebilir. Bu nedenle ebeveylerinizde hemoroid olması durumunda sizinde aynı hastalığa sahip olma riskiniz artmaktadır. Sürekli ağır kaldırma, obezite veya vücudunuzdaki zorlanmalar hemoroid riskini arttırmaktadır. Öte yandan çok fazla oturmak, anal cinsel ilişki hemoroid riskini arttırmaktadır. Aynı zamanda hamilelik döneminde rahmin büyümesi, anüs bölgesine uygulanan baskıya bağlı olarak hastalık oluşumuna sebep olabilir. Hastalığının teşhis edilmesi durumunda uygulanacak hemoroid tedavisi;
Lazerle Hemoroid Ameliyatı: Son teknoloji cihazlarla gerçekleştirilen lazerle hemoroid ameliyatı, ortalama 20 dakika süren bir işlemin ardından çözüme kavuşmaktadır. Sond erece konforlu ve zahmetsiz bir operasyon olarak adlandırılan bu tedavi yöntemi, hastanın aynı gün içerisinde taburcu olmasına olanak tanımaktadır. İşlem 1. ve 2. derecce hemoroidlerde meydana gelen basur memelerinin söndürülmesini içerirken 2. ve 4. derece hemoroidlerde daha büyük ameliyat gerektirebilir.

Lazerle hemoroid ameliyatı, 90 dereceye kadar ısı aktarabilen lazer ışınlarının dokuya uygulanarak denatürasyon meydana getirmesini içermektedir. Son derece ağrısz ve sızısız olan bu ameliyat, hastanın isteğine ve durumuna göre lokal anestezi ve hafif sedasyon uygulamalarıyla gerçekleştirilmektedir.

No Comments

Leave a Reply

Hemen Ara
Whatsapp İletişim