Pzt - Cmrt 08:00 - 20:00

Pazar - Kapalı

+905462764405

info@mdkclinic.com

VM Medical Park

Maltepe/İSTANBUL

Takip ET

Anal Fistül Nedir? Lazerle Anal Fistül Tedavisi

Anal Fistül Nedir? Lazerle Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül, anüs içindeki enfekte bir bezi anüs çevresindeki derideki bir açıklığa bağlayan küçük bir tüneldir. Semptomlar anüs çevresinde ağrı ve şişmeye neden olmaktadır. Anüs, dışkıların vücuttan atıldığı dış açıklıktır. Anüsün içinde mukus yapan birkaç küçük bez bulunmaktadır. Bazen, bu bezler tıkanarak enfekte olabilir ve apseye yol açabilir. Bu apselerin neredeyse yarısı fistüle dönüşmektedir.

Anal Fistül Neden Olur?

Anal fistük oluşumunun temel nedeni, tıkanan anal bezleri ve anal apseleridir. Anal fistüle neden olabilecek diğer durumlar arasında;
⦁ Crohn hastalığı,
⦁ Radyasyon,
⦁ Travma,
⦁ Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,
⦁ Tüberküloz,
⦁ Divertikülit,
⦁ Kanser

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

Anal fistülün belirti ve semptomları şunları içerir:
⦁ Sıkça yaşanan anal apselenmesi,
⦁ Anüs çevresinde ağrı ve şişlik,
⦁ Derinin anüs çevresinde tahrişi,
⦁ Ağrılı bağırsak hareketleri,
⦁ Kanama,
⦁ Ateş, titreme ve yorgunluk hissi,
⦁ Anüs çevresindeki açıklıktan kanlı veya kötü kokulu irin akması

Yukarıda belirtilen semptomlardan herhangi birine sahip olmanız, anal fistül olabileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu gibi belirtilere rastlamanız durumunda derhal doktor muayenesine gitmeniz gerekmektedir.

Lazerle Anal Fistül Tedavisi

Son zamanlarda en sık kullanılan lazer tedavisi, anal fistül hastalarının en büyük çözümleri arasında yer alıyor. Anal fistül tedavisinde uygulanan lazer işlemleri, yüksek ısıya sahip ışınların tedavi edilmek istenen bölgeye uygulanmasını içermektedir. Son derece pratik ve zahmetsiz olan bu ameliyat, hastanın dışkı kaçırma veya sağlıklı kaslarında yıpranma gibi yan etkiye sahip değildir.

Son derece ağrısız ve sızısız bir operasyon olan lazerle anal fistül tedavisi, işlem sonrasında hastanın normal hayatına dönmesine olanak sağlayacağı gibi kanama gibi sorunlar yaşanmasına sebep olmamaktadır. Bİrçok hastanın aynı gün taburcu edildiği lazer tedavisi sonrasında uzun süreli pansuman, gaz kaçırma veya dışkı tutamama gibi sorunlar görülmemektedir.

Tags:
No Comments

Leave a Reply

Hemen Ara
Whatsapp İletişim